فدراسیون، باشگاه های فوتبال را از چاله به چاه انداخت!

باشگاه ها برای خرید بازیکنان به راحتی سقف بودجه را دور زده و پنهانی به آن ها پول می دهند.
کدخبر (187475) | 09 خرداد 1402 | ساعت 13:00
0 75
فدراسیون، باشگاه های فوتبال را از چاله به چاه انداخت!
باشگاه ها برای خرید بازیکنان به راحتی سقف بودجه را دور زده و پنهانی به آن ها پول می دهند.

به گزارش خبرنگار سرخ نیوز، فدراسیون فوتبال قصد دارد قوانین جدیدی را در فصل نقل و انتقالات اجرا کند تا مقابل ریخت و پاش باشگاه ها و افزایش بی رویه قیمت بازیکنان را بگیرد. یکی از این موارد که به گوش اهالی فوتبال آشناست، تعیین سقف بودجه برای تیم های لیگ برتری است. آن طور که صادق درودگر گفته در آیین‌نامه جدید، باشگاه ها مجاز هستند تا سقف ۳۰۰ میلیارد تومان در طول فصل برای خرید بازیکن، کسب مجوز حرفه ای و پاداش ها و... هزینه کنند! این تصمیم در شرایطی گرفته می شود که این طرح چند بار امتحان شده و با شکست مواجه گردید. اولین بار در فصل چهاردهم که این قانون اجرا شد. دست بر قضا آن زمان هم مهدی تاج ریاست فدراسیون فوتبال را بر عهده داشت. قرار بود در آن فصل باشگاه‌هایی که در لیگ قهرمانان آسیا حضور دارند تا سقف ۱۸ میلیارد هزینه کنند و سایر باشگاه‌ها ۱۵ میلیارد تومان. حتی قرار بود با باشگاه هايی كه از قانون سقف قرارداد عبور كرده اند برخورد شود که این اتفاق هرگز نیفتاد. فدراسیون، باشگاه های فوتبال را از چاله به چاه انداخت! جالب تر از همه حتی رسانه ای شدن لیست تیم ها بود که بعداً با شکایت هایی که چند بازیکن بابت مطالبات خود از برخی باشگاه ها داشتند مشخص شد رقم هایی که به سازمان لیگ اعلام شده واقعی نبوده و تیم ها بیش از سقف هزینه کرده اند. چند روز پیش غلامرضا بهروان رئیس اسبق سازمان لیگ فوتبال در اظهاراتی قابل تامل گفته بود حمایت نشدن از سوی نهادهای بالادستی باشگاه‌ها و فراموشی وظیفه نظارتی توسط اعضای هیئت مدیره تیم‌ها باعث شد تا قانون سقف بودجه که از لالیگا الگوبرداری شده بود به نتیجه نرسد. چه تضمینی وجود دارد که این اتفاق دوباره تکرار نشود؟ لیگ که همان لیگ است، همان نهادها نیز تیم های باشگاهی فوتبال ما را حمایت می کنند، مدیران باشگاه ها کمترین دلسوزی و احساس مسئولیتی در قبال این موضوع دارند و برای حفظ صندلی خود حاضرند تا هر کجا که می توانند هزینه کنند تا رضایت هواداران را داشته باشند این وقت چطور انتظار داریم طرحی که یک بار با شکست مواجه شده، جواب دهد؟ تا وقتی وضع به این منوال است و نظارت درستی بر باشگاه های ما حاکم نباشد همه چیز از اختیار فدراسیون فوتبال خارج است. فدراسیون، باشگاه های فوتبال را از چاله به چاه انداخت! همین الان در لیگ برتر چندین تیم حضور دارند که از سوی بخش های صنعتی و خصوصی اداره می شوند که برخی از این نهادها بودجه خوبی را در اختیار باشگاه ها قرار می دهند.از آن طرف دو تیم دولتی داریم که در آستانه خصوصی سازی قرار دارند که در همین راستا، رقم قرارداد بازیکنان پرسپولیس و استقلال روی سایت کدال قرار گرفت که مشخص شد سرخ ها ۲۷۰ میلیارد و آبی ها ۳۴۰ میلیارد هزینه کرده اند و گفته شد که سپاهان بیش از این دو باشگاه هزینه کرده است اما رقم دقیق آن اعلام نشد. بنابراین می شود گفت تنها در آمد و هزینه های پرسپولیس و استقلال به سبب شرایطی که گفته شد تا حدودی مشخص خواهد بود. وقتی امکان دسترسی به قراردادهای سایر تیم ها وجود ندارد فدراسیون چطور می تواند روی کل لیگ کنترل و نظارت داشته باشد و اطمینان حاصل کند که سقف را رعایت کرده اند؟ شکی وجود ندارد که این قانون نه تنها بازدارنده نیست که می تواند باعث افزایش قیمت بازیکنان شود چرا که باشگاه ها خیلی راحت می توانند برای خرید بازیکنان قانون دور می زنند و پنهانی به آن ها پول می دهند. فدراسیون، باشگاه های فوتبال را از چاله به چاه انداخت! کما اینکه یک راه آن را خود درودگر نشان باشگاه ها و گفت:

کمک مالی هواداران تیم به باشگاه ها ایرادی ندارد و موضوع بدی هم نیست، هرچه بیشتر بهتر! به شرطی که پای تبانی وسط نیاید. مثلا یک هوادار برای تولد فرزندش، بازیکنی را دعوت می‌کند و به او یک میلیارد تومان می‌دهد!
با این تفاسیر فردا روزی هر باشگاه به اسم کمک های هواداری، گران ترین بازیکنان و مربیان را می خرد و اگر سازمان لیگ بپرسید چرا بیشتر از سقف بودجه هزینه کردید این بهانه را خواهد آورد که هزینه آن از سوی علاقمندان تیم تامین شده و از جیب باشگاه هزینه نشده! که در سال های پیش از دست این اتفاقات افتاد و برخی از افراد متمول و عشق شهرت مبالغی را برای تیم های پرسپولیس و استقلال هزینه کردند و بعدها این پول ها نه تنها پس گرفته شد که دو باشگاه را دچار بدهی و مشکلات زیادی کرد. فدراسیون، باشگاه های فوتبال را از چاله به چاه انداخت! یک نمونه اش را در ماجرای بازگرداندن مهدی طارمی از ترکیه شاهد بودیم که چه دردسرهایی را برای پرسپولیس به وجود آورد و منجر به شکایت تیم ترکیه ای و بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی سرخ ها از سوی فیفا گردید. با راهکار خلاقانه درودگر نه تنها پای این افراد دوباره به باشگاه های پرهوادار باز می شود که آن ها از چاله مدیران خودی به چاه سازمان لیگ خواهند افتاد.

افزودن دیدگاه

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
در حال دریافت...
وبگردی
هادی چوپان
سامسون داودا
وسلی ویسرز
آرنلود کلاسیک 2024
سرخ‌نیوز گردی
شما آفلاین هستید...